Poziomy nauczania

Każdy poziom nauczania to konkretne umiejętności językowe. Dzięki naszemu systemowi poziomowania możesz już teraz sprawdzić, czego się u nas nauczysz. 

Wybierz poniżej interesujący Ciebie poziom i kliknij, by dowiedzieć się więcej

 • A1.0
  Możesz przedstawić się i opowiedzieć o sobie, swoich zainteresowaniach, o swojej profesji. Możesz zrobić po polsku zakupy w sklepie, kiosku, zamówić taksówkę. Znasz dni tygodnia i umiesz liczyć. Wiesz jak komunikować się w tych sytuacjach, oficjalnie i nieoficjalnie.

  A1.1
  Umiesz nazwać produkty spożywcze, złożyć zamówienie przez telefon i w restauracji, zrobić zakupy w supermarkecie (owoce, warzywa, desery, potrawy, napoje). Możesz opisać swoją rodzinę – małą i dużą. Umiesz też opowiedzieć co i jak często robisz w ciągu dnia, co robiłeś wczoraj, zapytać o godzinę, umówić się na piwo.

  A1.2
  Teraz możesz przełączyć swój GPS na polski, bo umiesz odnaleźć się w mieście, albo opisać komuś, jak dojść w konkretne miejsce. A jak już trafisz na pocztę, to załatwisz tam wszystko, co trzeba. Jeśli pójdziesz do Wydziału Spraw Cudzoziemców, to wypełnisz niezbędne formularze po polsku. W swoim mieszkaniu też znajdziesz i nazwiesz wszystko. Kiedy jedziesz na urlop? Jaka będzie pogoda? Jakie są twoje marzenia? O tym też opowiesz po polsku.

  A1.3
  W życiu towarzyskim ciągle są jakieś wydarzenia: urodziny, święta, ślub. Tym razem podpiszesz kartkę po polsku i złożysz życzenia. Szukasz mieszkania? Teraz rozumiesz ogłoszenia i wiesz, na co zwracać uwagę, sprawdzając lokum. Trochę geografii po polsku, a więc możesz opowiedzieć o swoich podróżach. W planach na weekend masz wycieczkę? To trzeba będzie porozmawiać na dworcu PKP, na lotnisku albo na dworcu autobusowym. Jeśli chcesz, to możesz też zacząć pisać swoją autobiografię, bo znasz czas przeszły. Możesz również wskazać konkretną datę.
 • A2.1
  Dużą uwagę przywiązujemy do wyglądu. Będziesz mógł opisać garderobę, wygląd osoby. W związku z tym możesz też udzielić komuś rady i powiedzieć komplement. Zdarza się, że kupione rzeczy nam nie odpowiadają. Nie ma problemu, bo potrafisz już złożyć odpowiednią reklamację. Umiesz opisać też swoje ciało i powiedzieć jak się czujesz. Po tym kursie śmiało pójdziesz do lekarza, fryzjera, krawca, mechanika.

  A2.2
  Żyjemy w epoce różnych mediów, a więc teraz czas, aby nauczyć się poruszać po polskiej wirtualnej rzeczywistości. Obejrzałeś ciekawy film? Możesz o nim porozmawiać, przeczytać lub napisać jego recenzję. Lubisz wydarzenia sportowe? Możesz włączyć kanał sportowy po polsku. Masz coraz więcej znajomych w Polsce? Nawet mieszkając w jednym mieście, często komunikujemy się przez Facebooka/Skype’a/e-mail. To też już nie jest wyzwaniem.

  A2.3
  Na tym etapie jest bardziej biznesowo. Możesz znaleźć ogłoszenie o pracę, pójść na rozmowę kwalifikacyjną, napisać list motywacyjny i CV. Wakacje niczym Cię już nie zaskoczą, ponieważ omówimy więcej niuansów: sprzęt sportowy, sytuacje na lotnisku. Poznasz tyle ciekawostek z różnych zakamarków Polski, że nabierzesz ochoty na podróże.

 • B1.1
  Uczysz się polskiego w organizacji pozarządowej. Praca w NGO może przynosić dużo satysfakcji i być świetną przygodą. Jesteś już gotowy/a, aby rozpocząć wolontariat. Ciągle się przemieszczamy, a to do pracy, a to na wakacje. Zdarzają się też wypadki na drogach, stłuczki, kolizje. Nie odpala samochód? Zaparkowałeś i nie możesz teraz wyjechać, bo ktoś Cię zablokował? Poradzisz sobie i w sytuacji kryzysowej, i z codziennymi wyzwaniami ruchu drogowego.

  B1.2
  Teraz doskonale odnajdziesz się w towarzystwie, bo możesz dyskutować z każdym o wszystkim. O czym rozmawiamy? O przyrodzie, pogodzie, ostatnich wydarzeniach, ekologii, polityce, ekonomii i czasami o historii. Możesz zacząć marzyć po polsku, bo umiesz opowiedzieć co by było gdyby…

  B1.3
  Czas na wyszukane słownictwo i konstrukcje. A przy tej okazji więcej o kulturze (też polskiej): sztuce, filmie, teatrze, malarstwie i fotografii. Nie można zachwycać się sztuką bez opowiedzenia o emocjach. Dokształcisz się też w bardziej przyziemnym temacie, a więc trochę filozofii zakupów, naszych potrzeb i tego, jak na nas wpływa reklama.

  B1.4
  Gratulujemy, dotarłeś do miejsca, gdzie możesz swobodnie się komunikować, czytać gazety i oglądać telewizję w Polsce. Czas na zmierzenie się z Państwowym Egzaminem Certyfikatowym z Języka Polskiego Jako Obcego. Po zrobieniu egzaminacyjnych zadań z pomocą lektorów zdasz egzamin śpiewająco. Trzymamy kciuki! (Poziom opcjonalny).

 • B2.1
  Praktyka czyni mistrza. Będziemy dyskutować na temat ostatnich ważnych wydarzeń, które są omawiane w telewizji i gazetach. Nie zaskoczy Cię już żaden temat z tego trymestru. Zorientujesz się, że gdzieś to kiedyś słyszałeś, ale już nie pamiętasz. Tak, nauka polskiego jest bardzo intensywna, a diabeł często tkwi w szczegółach. Na tym etapie pochylimy się nad rzeczami, które mogły umknąć. To wszystko po to, żebyś mógł z łatwością korzystać z różnych mediów.

  B2.2
  Jeśli wcześniej umiałeś sobie poradzić na rozmowie o pracę, mogłeś mniej więcej opisać osobę (i na zewnątrz i od wewnątrz), mogłeś opowiedzieć co robiłeś na urlopie czy jakie masz plany na następne wakacje, to teraz, słuchając Ciebie, można pomyśleć, że mieszkasz w Polsce od zawsze.

  B2.3
  Czas na doskonalenie polskiego przy oglądaniu Animal Planet i National Geographic po polsku. Przy rozmowach o naturze i zwierzętach można nauczyć się frazeologizmów i innych metafor występujących w naszym życiu. Kolejny temat to sytuacja mieszkaniowa. Dyskusje o tym, jak wyglądają zmiany w społeczeństwie. Trzeba odświeżyć sytuacje komunikacyjne związane z wynajmem lub nabyciem własnego kąta.

  B2.4
  Nieważne jakiego wyznania jesteś, mieszkając w Polsce, spotkasz się z różnymi przesądami, wierzeniami i tradycjami. Po tym kursie wiesz skąd się biorą, co znaczą. Możesz przeczytać horoskop po polsku. Możesz też opowiedzieć bajkę, bo niejedną też przeczytasz po polsku. Wiemy, że orientujesz się w mieście, ale teraz jest czas na doskonalenie twoich umiejętności z topografii.

 • C1.1
  Ważnym tematem, do którego odnoszą się Polacy w różnych kontekstach to 50 lat komunizmu, a więc czasy PRL. W tym trymestrze przewidziana jest długa lista tematów do dyskusji: bezpieczeństwo, prawo i porządek. Będziemy mówić o zdrowiu oraz doświadczeniach ze służbą zdrowia w różnych krajach. Omówimy również sposoby na uniknięcie wizyty u lekarza, a więc podzielimy się receptami na zdrowy tryb życia i dietę.

  C1.2
  Od dawna umiesz porozumiewać się i w tonie formalnym, i nie-formalnym. A teraz trochę savoir vivre’u, a więc organizacja różnego rodzaju imprez: od zaproszeń i stroju, do cateringu, manier i tematów do rozmów. Przeczytasz wiele ciekawych artykułów, po polsku, a może nawet kilka napiszesz.

  C1.3
  W tym trymestrze podyskutujemy o stereotypach dotyczących narodowości i płci. Zastanowimy się nad kulturą albo jej brakiem na drodze. Powtórzymy wiele zagadnień gramatycznych przy okazji rozmów na temat funkcjonowania w świecie wszechobecnych mediów i informacji oraz życia w wielkim mieście i możliwości/ograniczeń, które serwuje nam Warszawa.

  C1.4
  Po ukończeniu tego trymestru znasz naprawdę dużo finezyjnych słów i wyszukanych sposobów na wyrażenie siebie. I jeszcze trochę praktyki podczas rozmów na temat ról społecznych i wyzwań związanych z byciem kobietą czy mężczyzną we współczesnym świecie. Po dyskusji na temat współczesnej polskiej młodzieży naprawdę żaden temat Cię nie zaskoczy.

 • Gratulujemy, mówisz zapewne lepiej niż niektórzy ludzie urodzeni w Polsce! Ale nie ma co spoczywać na laurach, bo w języku polskim zawsze jest coś, czego można się nauczyć. Jeśli chcesz studiować po polsku czy też w pracy korzystasz głównie z tego języka, to dopiero po tym trymestrze nabierasz łatwości w czytaniu literackich czy też specjalistycznych tekstów.

Tempo nauki w grupach słowiańskich i grupach międzynarodowych na początkowym etapie się różni, dlatego do poziomu A2.3 prowadzimy zajęcia osobno dla grup międzynarodowych oraz dla grup osób władających biegle językami słowiańskimi.

Na skróty

getresponse logo

 

Tak, zapisuję się do newslettera Polskiego Instytutu Językowego! Chcę otrzymywać informację o wszystkich wydarzeniach, konkursach i promocjach prosto na moją skrzynkę e-mailową.
Administratorem danych jest: Fundacja MOBI
>> KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O OCHRONIE TWOICH DANYCH